kultura

Ciekawostki o wieży Eiffla, o których nie miałeś pojęcia

17 listopada 2017

Jaki jest najpopularniejszy symbol Paryża? Nieważne, w którym miejscu na świecie zadamy to pytanie. Z pewnością każdy udzieliłby jednej i szybkiej odpowiedzi – wieża Eiffla.

Jest znana na całym świecie – przez jednych uwielbiana, dla innych jest obiektem poirytowania i niechęci. Znany pisarz, Guy de Maupassant, nigdy nie pogodził się z budową żelaznej damy. Już po miesiącu od rozpoczęcia prac, Maupassant jak i wielu innych artystów podpisało słynny “protest artystów”, który został opublikowany w dzienniku “Les Temps”. Po tym, jak budowy wieży nie udało się zatrzymać, pisarz każdego dnia jadł obiady pod… samą wieżą, ponieważ było to jedyne miejsce, w którym jej nie widział.

Mogłoby się wydawać, że o symbolu Paryża wiemy wszystko. Jednak, czy na pewno?


ODNOWA CO 7 LAT

Aby zapobiec korozji, wieżę Eiffla maluje się średnio co 7 lat. Podczas takiej odnowy, zużywa się 50-60 ton farby. Zdecydował o tym sam architekt i konstruktor wieży, Gustave Eiffel.


CITROEN NA WIEŻY?

W latach 1925-1934 na wieży postanowiła zareklamować się… marka Citroen. Napis miał ponad 30 metrów wysokości. W tamtych czasach, była to największa reklama na świecie.


TAJEMNICZY APARTAMENT

Gustave Eiffel ukrył sekretny apartament na szczycie wieży, który znajduje się tam do dzisiaj. W mieszkaniu umieszczonym 285 metrów nad ziemią, na czwartym poziomie, Eiffel spotykał się z gośćmi, takimi jak Thomas Edison, który odwiedził go we wrześniu 1889 roku. Apartament ucieleśniał wiele filozoficznych marzeń XIX-wiecznych myślicieli. Dzisiaj znajdują się w nim manekiny między innymi Eiffela i Edisona.


NAZWISKA 72 FRANCUSKICH UCZONYCH

Podczas odnowy wieży Eiffla, wygrawerowane na niej nazwiska 72 znamienitych francuskich inżynierów, naukowców i matematyków tamtych czasów, znowu stały się widoczne. Wśród bardziej znanych uczonych na widnieją między innymi Foucalt, Gay-Lussac, Fourier czy Monge. Pełną listę nazwisk znajdziecie tutaj.


JEST I POCZTA!

Na wieży znajduje się również… poczta. A dokładniej na pierwszym piętrze. Możemy z niej wysłać pocztówki z wyjątkowym stemplem z wieżą Eiffla!


NAJPOPULARNIEJSZE MIEJSCE NA ZARĘCZYNY

Paryż, wieża Eiffla i dobre jedzenie to idealne połączenie na zaręczyny? Ależ tak! Na drugim piętrze wieży znajduje się ekskluzywna restauracja Le Jules Verne, w której każdego dnia zaręczają się minimum dwie pary!

Znacie inne ciekawostki, które skrywa żelazna dama?