kultura

Jak przenieść Paryż do swojego domu + KONKURS!

13 maja 2018

Nie mieszkam we Francji, ale to zdecydowanie moje ukochane miejsce na Ziemi. Bardzo się staram, aby przenieść chociaż małą cząstkę tego kraju do mojego życia. Jakie mam na to sposoby?

Odkryj Francję w swoim mieście

W wielu miastach, szczególnie tych większych, możemy znaleźć francuskie restauracje i kawiarnie. Lubię do nich zaglądać, bo właściciele zazwyczaj bardzo starają się odwzorować w nich Paryż – w jedzeniu i w wystroju. W Poznaniu jest to Petit Paris, a w Warszawie moją ulubioną kawiarnią jest zdecydowanie Charlotte. Ich Śniadanie Charlesa, czyli koszyk pieczywa, konfitura, czekolada, jajko przyrządzone na miękko lub twardo oraz kieliszek musującego wina to zdecydowanie mój faworyt. Po takim śniadaniu zawsze kupuję mały słoik białej czekolady i później w domu sama przyrządzam sobie francuski poczęstunek.

Twoja własna przestrzeń

Już od dziecka marzyłam o toaletce. O miejscu, w którym będę trzymać wszystkie swoje kosmetyki do makijażu i pielęgnacji, a słońce będzie idealnie oświetlać moją twarz. Toaletka zawsze wydawała mi się bardzo francuska. Poza tym, po co malować się przy sztucznym świetle, skoro możemy robić to z o wiele większą przyjemnością przy świetle dziennym? Bo właśnie o to tutaj chodzi – więcej codziennych przyjemności!

Świeże kwiaty

Nic tak nie wprowadzi świeżości i wiosny do Twojego domu jak świeże kwiaty. No a Francuzki przecież je uwielbiają! Nie bój się sama kupować sobie kwiatów i częściej rób sobie ten przyjemny prezent. W moim domu stawiam na tulipany lub najpiękniejsze dla mnie polne kwiaty. Pamiętaj, aby kupować takie, które jeszcze nie do końca rozkwitły – wtedy będziesz mogła cieszyć się nimi o wiele dłużej.

Kolekcjonuj wspomnienia

Wspomnienia to najpiękniejsza pamiątka, do której możemy wracać w każdej chwili. Zdecydowanie warto uwieczniać podróże na zdjęciach. Jestem nieco retro dziewczyną i uwielbiam wszystko co klasyczne. Dlatego na wakacje często zabieram ze sobą aparat na kliszę fotograficzną, który ma ponad 15 lat. Zdjęcia, które powstają się niezwykle klimatyczne i pełne emocji. Musicie to wypróbować.

Uwielbiam również kupować różnorodne pamiątki – najbardziej z tych miejsc, które są dla mnie ważne. Podczas kwietniowego wyjazdu do Paryża postanowiłam spełnić swoje małe marzenie. Jestem ogromną fanką Audrey Hepburn i Śniadania u Tiffany’ego. Odkąd pierwszy raz obejrzałam ten film, zapragnęłam mieć chyba najbardziej klasyczny model od Tiffany’ego, czyli naszyjnik w kształcie serca z napisem: Please Return to Tiffany & Co. New York. I w końcu udało mi się spełnić to marzenie. Niby mała rzecz, a zostanie ze mną już do końca życia, tak jak wspomnienia z tej podróży.

Czytaj francuskie książki

To właśnie dzięki książkom jesteśmy w stanie poznać francuską kulturę z zupełnie innej strony. W mojej małej domowej bibliotece 1/3 wszystkich książek to te dotyczące właśnie Francji. Uwielbiam czytać powieści, poradniki, a nawet książki kucharskie! Ostatnio w moje ręce wpadła publikacja prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Byłam niezwykle ciekawa tej książki, ponieważ od zawsze ceniłam sobie Macrona jako człowieka i polityka. Nie spodziewałam się tak pozytywnie zaskoczyć. Dzięki niej poznałam prezydenta Francji jako zwykłego człowieka, który pochodzi z wyjątkowej rodziny, kochającego męża i opiekuńczego ojca. Człowieka, który służy swojemu krajowi, a nie politykom. Macron nie boi się mówić, działać i stawiać czoła rzeczywistości. Dzięki książce “Rewolucja” jesteśmy w stanie wejść do głowy prezydenta i poznać jego wyjątkowo szczere myśli. Myśli, które przede wszystkim skupiają się na dobru kraju, który kocha.

 

KONKURS!

Razem z Wydawnictwem Poznańskim przygotowałam dla Was konkurs, w którym do wygrania są 3 egzemplarze książki “Rewolucja” autorstwa Emmanuela Macrona! Jak je zdobyć? Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe pod tym postem: W jaki sposób Ty przenosisz Francję do swojego życia? 3 najbardziej kreatywne odpowiedzi wygrywają! Czekamy na nie do 20 maja do 23:59.

Powodzenia!